Olimme mukana SUKU2022 tapahtuman 12-13.3.2022 VIRTUAALISESSA MESSUHALLISSA.


KUULUTKO SUKUUNI verkkotapahtuma 9-10.10.2021

Vantaan Seudun Sukututkijat ry järjestää 9.-10.10.2021 KUULUTKO SUKUUNI -verkkotapahtuman. Tapahtuman keskeistä sisältöä ovat korkealaatuiset luennot, joita voi seurata ilmaiseksi netin kautta. Tapahtuman seuraaminen edellyttää kuitenkin ennakkoilmoittautumista.

Lisätietoa tapahtumasta ja ohjeet ilmoittautumisesta löytyy nettisivulta: 

 https://kuulutkosukuuni.com/

Itkosten Sukukunta ry:llä on tapahtuman verkkosivulla lyhyt esittely.


In memoriam Kalevi Itkonen 1941-2020

Itkosten sukukunnan kunniajäsen


OODI TOWER SPECIAL

Darude eli Itkosten sukuun kuuluva Ville Virtanen esiintyy muiden muusikkojen kanssa Oodi Tower Special tapahtumassa lauantaina 11.7.2020 klo 18. Tapahtumaa voi seurata mm. Youtube-kanavalta osoitteessa: 

 https://www.youtube.com/watch?v=-rnmDvSMQV0


SUKUKIVEN ALUEEN SIIVOUSTALKOOT

Aika:     Lauantai 6.6.2020 klo 11 alkaen
Paikka: Kotajärventie 152, Leppävirta 

Jäsentiedotteen 1/2020 ennakkotiedon mukaisesti Itkosten Sukukiven (Uhrikiven) siivoustalkoot pidettiin lauantaina 6.6.2020.

Tästä löydät Tuulan kirjoittaman jutun siivoustalkoista.

Kiitokset kaikille osallistuneille!


SUKUKOKOUS 2021 (ennakkotieto)

Itkosten sukukunta ry:n sukukokous järjestetään Hyvinkäällä hotelli Sveitsissä 31.7-1.8.2021. Tarkempi kutsu sukukokoukseen lähetetään yhdistyksen jäsenille keväällä 2021. Jos et vielä ole yhdistyksen jäsen, voit liittyä täyttämällä etusivulla oleva sukukuntaan liittyminen lomake . Erityisesti Itkosten sukukunnan nuorempaa sukupolvea toivotaan liittyvän jäseniksi.


JOULUTERVEHDYS 2019

Näet puheenjohtajan joulutervehdyksen otsikon linkistä. Jos olet Itkosten sukukunta ry:n jäsen, olet saanut Joulutervehdyksen myös sähköpostilla tai kirjepostilla kotiosoitteeseen, jos sinulla ei ole jäsenrekisterissä sähköpostiosoitetta.

*** JOULULAHJAVINKKI ***


 

SUKUKIVEN (UHRIKIVEN) SIIVOUSTALKOOT

Itkosten Sukukiven (Uhrikiven) siivoustalkoot järjestetään lauantaina 8.6.2019 klo 11 alkaen.

Lea Planman Leppävirralta on Itkosten sukukunnan hallituksen puolesta luvannut toimia siivoustalkoiden yhteyshenkilönä. Lea ottaa vastaan ilmoittautumiset ja antaa lisätietoa siivoustalkoisiin liittyen. Lean puhelinnumero on 040 725 4111.

Tervetuloa, erityisesti Leppävirralla ja lähiseudulla asuva sukukuntamme jäsen, perinteiseen Uhrikiven alueen siivoukseen. Toki myös kauempana asuvat Itkoset ovat lämpimästi tervetulleita.


DARUDE sävellys LOOK AWAY Suomen edustaja Euroviisuissa

     https://areena.yle.fi/1-50080234?autoplay=true

Darude esiintyy ITKOSTEN SUKU III -kirjassa TAULUssa 2077 nimellä "Toni-Ville Henrik Virtanen". 


PALUU JUURILLENI  

Kirsin tarina hänen perheen matkasta Kuopion sukukokoukseen on julkaistu lisättynä kahdella valokuvalla ja sukukokouksessa valitun uuden hallituksen jäsenten nimillä myös Sukuseurojen keskusliitton Sukuviesti lehdessä nro 1/2019 (sivut 8-9).

     https://issuu.com/sskry/docs/sukuviesti_1_19/8


JOULUTERVEHDYS 2018

Puheenjohtajan joulutervehdys 2018.


AJANKOHTAISTA sivun alasivuilla kerrotaan sukukunnan järjestämistä tapahtumista ja muista sukukuntaan tai sen jäseniin liittyvistä asioista.

Lisäksi alasivuilla julkaistaan jäsentiedotteet ja muita vain sukukunnan rekisteröityneille jäsenille tarkoitettua aineistoa, mm. vuonna 2018 julkaistun kirjoituskilpailun tulokset.